Producenci
Jakość życia to nie kwestia przypadku. To kwestia treningu

To pewnie dziwne pytanie, ale czy chciałbyś mieć lepszy mózg? Warto uświadomić sobie jedną rzecz. Cokolwiek byś zrobił, to zawsze, w każdym momencie trenujesz swój mózg. To trening, gdzie siłownią jest życie, a obciążeniem codzienne doświadczenia. To co nas spotyka kształtuje mózg a za nim nasz umysł i w efekcie ducha. Najpierw jednak odciska piętno w połączeniach neuronowych naszego mózgu. Istnieją różne mózgi; takie które się zamartwiają, które nauczyły się depresji, takie które myślą strachem. Są też takie, które nauczyły się koncentracji i robią to kilkukrotnie lepiej niż te, które się tego nie nauczyły. Są mózgi, które wypracowały sobie sceptycyzm wobec myśli prowadzących do zamartwiania się i depresji. Są takie, których podstawą jest spokój i są w końcu takie, które funkcjonują przez większość czasu w stanie medytacyjnym.

Dzięki rozwojowi neurobiologii wiemy już, ze mózg jest neuroplastyczny i chętny do nauki nowych umiejętności. Dla mózgu istnieją dwie siłownie. Jedna z nich to siłownia życia. Druga, to siłownia, którą stworzysz mu sam, najczęściej w zaciszu domowym lub… biurkowym. Czego chciałbyś go nauczyć? Sportowcy uczą się koncentracji, pewności, szybkości reakcji. Mnisi uczą się spokoju, wdzięczności i miłości do drugiego człowieka. Każdego z tych stanów możemy się bowiem uczyć, pogłębiać go, a potem stosować w codziennym życiu.

Trening jest ważny. Jeśli sportowiec go nie podejmie, to nie bierze udziału w zawodach. Życie czasem przypomina bajkę, a czasem zawody. Warto przygotować się do tych zawodów, zanim okaże się, że musimy w nich wystartować. Jeśli tego nie zrobimy, rośnie prawdopodobieństwo, że zareagujemy inaczej, niż byśmy sobie tego życzyli. Jak to się dzieje, że tam gdzie jedni widzą koniec, inni widzą początek? W tym samym momencie ta sama sytuacja dla kogoś stanowi porażkę i koniec podróży a dla innego gruzy, na których zbuduje coś nowego. Jak to możliwe? To kwestia treningu mózgu.

Mam zamiar przybliżać takie metody treningowe. Jedną z nich jest bioffeedback. Będę stopniowo przybliżał to czym jest i jak go stosować, ale nie pominę również innych niezwykłych moim zdaniem metod pracy z ciałem, które także umożliwiają zmianę jakości życia. Metody, które będę przedstawiał, mają jedną wspólną cechę, która dla jednych zapewne będzie mankamentem, a u innych wywoła poczucie ulgi. Otóż żadna z nich nie uczy wywierania wpływu na innych. Wszystkie bowiem skupiają się na wywieraniu wpływu na siebie czyli pracy ze sobą samym.

Czy można mieć lepszy mózg? Bardziej skoncentrowany, spokojny, pozbawiony depresyjnych myśli? Okazuje się że tak. Między innymi dzięki urządzeniom do biofeedbacku.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl